Luky máme povolené dvojako. Pre účastníkov nad 18 rokov povoľujeme drevené luky, resp. repliky historických originálov. PODMIENKA VŠAK JE MAŤ PRI REGISTRÁCII OBČIANSKY PREUKAZ, A NÁŤAH LUKU DO 15kg = 33,07 libry.
Pre neplnoletých účastníkov starších ako 15 rokov povoľujeme luky vyrobené z PN trubiek.
NÁVOD:
PN trubky:
Vrchná trubka 35 mm a vnútorným priemerom 20 mm
Vnútorná trubka s priemerom 20 mm
-obidve dĺžky 130cm
Tetiva
– krúžok na kľúče s priemerom min. 40 mm
– dĺžka 100cm + upevnenie (môžete použiť 5 az 6 mm hrubú reep-šnúru dlhú 150 cm – stojí asi 18 Sk – odrezať konce a vytiahnuť vlákna – mali by byť tri úplne pevné aj ako rezerva, treba 2 až 3 mm hrubé vlákno) Najviac odporúčame lavínovú šnúrku, kúpiteľnú v obchodoch s horolezeckým tovarom.
Poznámka: Ak má vonkajšia trubka vnútorný priemer 25 mm, vnútorná musí mať vonkajší priemer tiež 25 mm.
Postup:
1) Trubku s menším priemerom vsunieme do širšej trubky.
2) 3 cm od koncov vytvoríme zárezy na tetivu (približne 1 cm hlboký), nie však veľmi hlboké (nemal by prejsť cez celú stenu trubky, aby nehrozilo zlomenie).
3) Vezmeme pevné vlákno min 125 cm dlhé (so 150 sa lepšie pracuje) a urobíme na jednom konci slučku, potom 100 cm od konca tejto slučky priviažene krúžok na kľúče s priemerom min 4 cm.
4) Napneme tetivu. Pripravíme náhradné tetivy(vždy je lepšie mať pri sebe rezervu).
5) Stred tetivy a stred luku na trubke si označte, aby sa vám lahšie zakladali šípy rovno. Z bezpečnostného hladiska je dôležité, aby šípy leteli čo najpresnejšie k vášmu cieľu.
6) Iné vonkajšie úpravy – nie sú povinné, ale odporučil by som PN trubku aspoň olepiť kobercovou páskou – jednak že hnedá aspoň napodobí vzhľad dreva, a po prípadnom zlomení luku z PN trubky nevyletia triesky. Iným úpravám sa medze nekladú 🙂
Poznámka: Ak luk prelepíte páskou alebo ho namaľujete, nanovo si naznačte kde máte stred (ak by sa páska odlepila, nech ostane na trubke značenie).