Ženské kimono YUKATA (neformálne kimono na bežné nosenie)
materiály: bavlna, ľan, hodváb (alebo satén ako lacná náhrada).
klasické farby: najmä modrá, biela, hnedá, ale aj iné farby.
Obi
Na prepásanie yukaty sa zvyčajne používal veľmi dlhý pás látky zvaný obi . Ten sa dá jednoducho vyrobiť zošítím viacerých pásov látky, obšitím a zahnutím jej okrajov. Konce obi sa uväzujú na chrbte do ozdobného uzlu.
Vzory látky
Ideálne vzory pre yukatu sú pravidelné, kvetinové a jednoduché. Neodporúčam pásiky (nechcete vyzerať ako v župane, no nie?) ani iné pásovité vzory.
Postup
- Z látky vystrihneme jednotlivé diely, pričom si vopred premyslíme, akej dĺžky yukatu chceme, či po členky alebo kolená.
- Zvolíme rukávy trištvrťovej alebo krátkej dĺžky, jeho šírku podľa toho, ako voľný rukáv chcete (avšak odporučila by som širší, okolo 25cm v červenej línii).
- Šírka predného zadného dielu je 1/4 celkovej šírky yukaty (čiže zmeriame najširšie miesto na tele a pridáme rezervu, nech je kostým pohodlný a podelíme 4 🙂 )
- Ku šírke predných dielov pridáme cca 20-30 cm, ktoré slúžia ako prekryté časti. Ku všetkým nameraným dĺžkam pridáme cca 2 cm potrebné na oendlovanie a zahnutie.
- Zošijeme oba zadné diely dokopy, tiež zošijeme zadné diely ku predným po ružovej línii a fialovej línii na boku.
- Zošijeme rukávy (každý jednotlivo) po zelenej línii a po červenej línii ku zošitému prednému a zadnému dielu.
- Zošijeme oba diely golieru ku sebe. Dĺžku goliera zvolíme podľa veľkosti výstrihu a všijeme ho podľa oranžovej a žltej línii. Odporúčam urobiť golier z dvojitej látky, lepšie potom vyzerá aj drží.
- Tak vám Pán Boh pomáhaj 🙂