Tak ako i po minulé roky, snažíme sa posúvať úroveň slovenských bojoviek vpred. K tomu neodmysliteľne patrí aj pekný kostým, ktorý je tak ako i po minulé roky povinný. Kto nesplní požiadavky ani len na dostatočný kostým, nebude na akciu vpustený. A hádať sa o tom s organizátorom, ktorý robí vrátnika, kontrolóra zbraní a kostýmov, naozaj nemá zmysel, iba ho naštvete, a vyhodí aj ďalších troch za vami 😉
Zopár základných vecí: Z čohokoľvek si kostým urobíte, nepoužívajte jednofarebnú červenú, modrú, čiernu, a žltú – to budú farby strán, v ktorých dostanete doplnky, ktoré vás budú jasne k vašej strane priraďovať, tak je lepšie, ak váš kostým nebude pliesť druhých svojou farbou. Najlepšie použiť na ušitie látku bielu, sivú, prírodné odtiene, hnedú, zelenú, apod. Tak, aby farebné doplnky, ktoré dostanete, na podklade vášho kostýmu jasne vynikli.
Táto akcia je zameraná historicky, takže Cosplayové veci, a čokoľvek čo sa len trochu podobá na moderné anime, nechajte láskavo doma. Robíme bojovku, nie zraz anime fanúšikov. Ak máte nejaký anime kostým, použite len tie časti, ktoré vyzerajú ako tak historicky.
Ako sme už napísali v inej časti pravidiel, tak toho roku vám budeme zabezpečovať časť kostýmu my, a to konkrétne čelenku so znakmi a farbou vašej strany, a rovnako vyfarbenú šerpu, viazanú okolo pása.
Čo považujeme za dostatočný kostým? Celotelové krytie, nech nevidno civilné oblečenie pod ním. Čiže nohavice / suknica / hakama + niečo na vrch, najlepšie kimono, alebo vesta, na ušitie ktorých nájdete návod tu
Topánky nie sú povinné, preferujeme pevnú, bezpečnú, a teplú obuv = tenisky, vibramy, etc… Karatistický / aikidistický úbor sú tiež vítané. Nenoste však bojový úbor na kendo, predsa len sme v historickom japonsku.
Čo považujeme za pekný kostým, hoden 1 bonusového života, resp. veteránskej zbrane?
Máme 2 základne typy kostýmu, je na vás čo z toho si vyberiete. Kostým samuraja, a kostým Ašigaru – jednoduchého pešiaka, zverbovaného sedliaka.
Samuraj: spravidla ho odlíšite tým, že ma pekné, farebné a nejako zdobené kimono, ak také máte, alebo máte odkiaľ požičať, neváhajte 🙂 O brnenie sa nesnažte, ak nemáte niečo vyslovene japonského (nie, krúžkovky európskeho štýlu japonci rozhodne nenosili). Lamelové, prípadne kožené zbroje sú prípustné, avšak musia byť doplnené o patričné doplnky, ktoré zakryjú ich Európskosť (slovanskosť, vikingskosť).
Ašigaru: jeho najlepšia zbroj je najčastejšie kimono, a nejaké tie gate k tomu, ideálne z plátna, keďže na nič lepšieho nemá. Často v bielom, či sivom prevedení, doplnený o „ryžový klobúk“ tvorí veľmi frekventovanú súčasť bežnej radovej pechoty.
Zbrane: či sa vám to páči, alebo nie, aj zbraň je v našich očiach súčasťou kostýmu, a krásne oblečený samuraj, švihajúci navôkol seba trubkovým kyjom, by pôsobil prinajmenšom smiešne. Za peknú zbraň považujeme takú, ktorá je jednak bezpečná, a druhak sa podobá na predlohu, dľa ktorej bola vyrábaná. Čepeľ takejto zbrane je plochá, ideálne karimatková, prípadne latexová (v čo pri našich pomeroch ani nedúfame), je nafarbená na nejakú „kovovú“ farbu, čiže strieborná, sivá, etc… Má spracovanú rúčku, najlepšie obtiahnutú kúskom kože. Ideálne je, keď na svoju zbraň máte aj nejakú pošvu, nech ju nemusíte celú dobu nosiť v rukách. jednak to zavadzia, a druhak, zatasená zbraň pôsobí popri peknom kostýme o kus dôstojnejšie. Celý kostým musí pôsobiť zladeným dojmom.
Doplnky: dá sa nimi dosiahnuť veľmi veľa, či už pôjde o spracovanie účesu, všakovaké kapsy, mešce, prívesky, amulety etc..