Toho roku vám prinášame novinku, a realizujeme prvé kroky smerom ku prerodu na dreváreň. V praxi to znamená že povoľujeme používať aj zbrane s dreveným jadrom, okrem tých s už známym jadrom z PVC trubky. Návody na výrobu týchto zbraní nájdete na stránke v sekcii „Zbrane“.
Všeobecne o zbraniach platí, že musia byť bezpečné, zásah nimi citeľný, ale nie bolestivý, čo pri kontrole zbraní subjektívne posúdi organizátor, a ak sa mu ktorákoľvek zbraň nebude pozdávať, či sa na neho škaredo pozrie, vyhradzuje si organizátor právo túto zbraň nevpustiť na akciu až do skončenia zhabať, a uschovať na organizátorskom stanovisku (mali sme už žiaľ aj výmyselníkov, ktorí sa pokúšali nami explicitne zakázanú zbraň na akciu prepašovať, a chceme tomu v rámci vašej bezpečnosti takto predísť. Kto tak učiní, bude z akcie na mieste vyhostený. )
Nami uvedené návody na výrobu zbraní garantujú asi toľko, že pokiaľ si podľa nich zbraň vyrobíte, a nič pri tom nezvrzáte, bude takto vyrobená zbraň na hru vpustená.
Štíty nie sú povolenou súčasťou výzbroje. Chceme hru viac orientovať na boj muža proti mužovi, a umožniť ľuďom zážitok japonského štýlu vedenia vojny.
V rámci zachovania atmosféry povoľujeme jednoručné meče, dvojručné meče, kyje, a jednoručné kyje (v minulosti známe ako „trubkový meč“). Ak si niekto veľmi chce priniesť sekeru, alebo kladivo, nájdite si jej japonský výzor, a uspôsobte si ju podľa toho (samuraj s trpasličou sekerou, alebo dánskou dlhou sekerou by vyzeral prinajmenšom prapodivne). Pri mečoch je vítané, aby mali zahnutý tvar katany, alebo v horšom prípade aspoň šable.
Povolené kombinácie zbraní:
- dvojručná zbraň do dĺžky 120 cm
- jednoručná zbraň do dĺžky 60cm + zbraň do dĺžky 90cm
- luk + zbraň do dĺžky 90 cm.
Všetky meče musia mať trubkové alebo drevené jadro.
Trubkové meče sú ľahšie, no v boji sa často ohýbajú, najmä ak sú dlhšie. Pri krytoch odskakujú, a ťažšie zbrane, či silnejšie údery sa nimi kryjú ťažko. Vhodné sú najmä pre mladšie ročníky, pre ktoré sú drevené zbrane priťažké.
Drevené zbrane sú ťažšie, masívnejšie, môžu sa zlomiť, no dávajú vám pocit istoty dačoho pevného v ruke, čo sa nespráva ako udica. Vhodné pre staršie ročníky. Ako jadro odporúčame použiť starú hokejku, dobre vysušený mladý stromček, či vetvu (upílené samozrejme na vašom pozemku v vášho stromu) . Ako jadro URČITE NEPOUŽIŤ násady na sekeru, krompáč či dačo podobné, a všeobecne priťažké drevo. BOKKENY explicitne nezakazujeme, no nakoľko sú aj s obalením relatívne ťažké, vystavujete sa riziku že ich organizátor nepovolí, ak nebudú obalené DOBRE.
Pri obaľovaní zbraní odporúčame použiť mirelon, alebo karimatku, (ako na to nájdete v návode na konkrétnu zbraň). Obalenie by malo mať aspoň 2cm (na holé páskou oblepené drevo radšej zabudnite), a pri oblepovaní páskou neuťahujte (stráca sa tým tlmiaci efekt).
Zbrane vyhotovené podľa inej architektúry budú na mieste posúdené organizátorom. Odporúčame vám nás v takýchto prípadoch kontaktovať vopred, a opýtať sa či je to čo máte prijateľné, alebo nie.
Luky a šípy:
Záväzné pravidlá pre ne, ktoré treba dodržať, nájdete v sekcii Návody
Hráči nad 18 rokov môžu používať drevené luky s náťahom do 15 kg (taktiež sa musia preukázať občianskym preukazom, avšak aj predvedením schopnosti zasiahnuť cieľ. Pričom nesú plnú zodpovednosť za všetky svoje zásahy).