Kým prejdeme k návodu (nemusíte sa ho nutne držať), máme tu zopár základných noriem ohľadne šípov. Akýkoľvek šíp, ktorý splní tieto pravidlá bude na hru pustený.
I. Organizátori si vyhradzujú právo preveriť spôsob výroby daného druhu šípov, aj za cenu rozobratia / zničenia 1-2 ks.
II. Výhovorka „Ale vystrelené z môjho luku to nič neurobí“ sa neuznáva. Uvedomte si, že vám ktokoľvek môže váš šíp zo zeme zodvihnúť, a paľbu opätovať, a na to aký má ON luk nemáte nijaký vplyv. Čiže všetky šípy musia byť uspôsobené na bezpečnú paľbu z luku s 15kg náťahom.
III. Ak sa organizátorovi nejaký šíp nepozdáva (a spravidla nemá čas sa s vami handrkovať) má právo nevpustiť ho na akciu bez udania dôvodu. Takéto šípy vám budú až do konca hry odobrané, a po jej skončení samozrejme vrátené.
Základné pravidlá pre „šíp“
I. šíp musí byť uspôsobený na to, aby pri priamom zásahu do oka spôsobil PRINAJHORŠOM monokel. Čiže musí mať mäkkčenú hlavicu (suverénne sa odporúča nestlačený molitan), pričom priemer tejto hlavice musí byť 5 cm (aby sa šíp bezpečne zastavil o nadočnicový oblúk) a musí mať aspoň 5 cm na hĺbku, aby sa molitan mal kam stlačiť.
II. Z čohokoľvek už šípy vyrábate, (bárs aj s ostrého šípu) VŽDY odstráňte hrot, a nechajte len drevo. To nech v žiadnom prípade nie je zastrúhané, alebo nalomené, ale zabrúsené ho hladka.
III. Medzi telo šípu a molitan VŽDY dajte nejakú neprieraznú vrstvu (telo šípu nasuňte tak 1-2 cm do PEVNÉHO korkového štopľa, alebo ako neprieraznú vrstvu použite navrstvenú nespracovanú kožu, alebo kus pevnej gumy (podrážka etc…) Podmienka je, aby aj rovná palička s kruhovým priemerom nedokázala túto vrstvu prebodnúť, a to ani po mnohých výstreloch. Túto vrstvu však nesmie byť schopná ani obísť -viď obrázok.)
Návod na základný bambulový šíp
I. Zoberte si svoj luk, a napnite ho, tak ako ho bežne napínate. A nech vám niekto zmeria vzdialenosť od miesta kde tetivu držíte, až po ratište luku. Táto vzdialenosť +5cm je dĺžka vášho budúceho šípu.
II. Zožeňte si poriadne drevené tyčky o priemere 8-10 mm, alebo iný materiál (povolíme aj duralové tyčky na šípy). Neodporúčam používať ihličnanové, časom sa ohýba. Tu je ťažko poradiť, kde zohnať vhodný materiál, teoreticky v Baumaxe, ale tam zoženiete len ihličnanové, a predražené. Ak máte lepšie zdroje, kľudne sa o ne podeľte v komentári pod týmto návodom. Drevo zrežte na potrebnú dĺžku. Veľmi odporúčam drevo v tomto štádiu nalakovať, alebo namoriť niečím vodeodolným, čím si zabezpečíte, že sa šíp len tak neohne, ani po mnohých akciách v daždi. Šíp to aj spevní, čo je vhodná úprava pri použití ihličnanového dreva. V neposlednom rade, snažte sa vyberať si rovné tyčky, nakoľko ak šíp vyrobíte krivý, tak vám moc lietať nebude (hlavne nie tam, kam chcete)
III. Zožeňte si poriadny korkový štupel, základ je aby bol z tvrdého korku, dlhý aspoň 2 (lepšie 3) cm, a nedrolil sa. Vyvŕtajte do neho z užšieho konca cca 1 cm hlbokú dieru, s priemerom o kúštik menším, než je priemer dreva, ktoré používate na šíp. Do tejto diery šíp zasuňte, a zaistite lepidlom (epoxid alebo sekundové).
IV. Štopel na paličke poriadne oblepte, a prilepte ku paličke kobercovou páskou, zvýši sa tak jeho odolnosť, a fixácia (hlavica sa nebude kývať). Na jeho koniec prilepte nejakú drobnú mincu (10 cent), tiež tak, aby sa odtiaľ nemala ako dostať = páskou. Je to dobré na to, že keď aj štopel časom povolí, a vydrolí sa zvnútra, tak pri osudnom výstrele, kde by drevo korok prerazilo, sa zastaví o mincu.
V. Zožeňte si softbalové loptičky na hlavice (sú bežne kúpiteľné v hračkárstvach), jemne narežte, a vydlabte do nich úzku dieru, hlbokú cca ako váš štopeľ. Zasuňte. Softbalová loptička by mala na šípe držať.
VI. Nastrihajte si štvorce nejakej látky cca 15×15 cm. Prekryte ňou takto vytvorenú „bambulu“ na konci šípu, zoberte jej rohy, a priviažte zvyšok látky čo najpevnejšie k telu šípu (omotajte niťou čo to len dá).
VII. vyrobte si zárez na konci šípu, hlboký cca 1 cm, odporúčam pílkou na železo (má úzku čepeľ) trpezlivo vybrúsiť na šírku tetivy akú máte. Prirobte letky na šíp, tak aby navzájom zvierali uhol 120 stupňov (nepovinné, ale výrazne zvyšuje presnosť streľby). Okolie zárezu na tetivu odporúčam spevniť troškou pásky, nech sa pri silných výstreloch nelámu.